Избор на генератор за ток
Какъв агрегат е най-подходящ за вас
ПОДГОТОВКА
- Избор на място за монтаж
- Изграждане на бетонов фундамент*
- Изграждане на системата за изгорели газове, съобразно нормите за пожаробезопасност, шумоизолация и опазване на околната среда*
*при необходимост
МОНТАЖ
- Изграждане професионално и естетически издъжано на необходимите кабелни трасета, окабеляване, защитно заземяване, тръбопроводи, шумоизолация.
- Монтаж и подвързване, съобразно действащите норми и стандарти
- Тестване на функционалността на системите и готовността на агрегата за работа
ОБУЧЕНИЕ
- Предоставяне на пълна техническа документация на английски или български език
- Предоставяне на всички инструкции за експлоатация и препоръки за периодичен оглед
- Обучение на обслужващия персонал
Покупка на генератор за ток – защо ни е необходим
Най-често генераторите за ток се използват за резервно захранване на обекти, при отпадане на основното. В по-редки случаи е възможно нуждата да се обуславя от захранване на обекти, до които липсва и мрежа, т.е. генераторите се използват за основно захранване.
Дали генераторът ще е бензинов, дизелов или на газ (пропан бутан или природен газ) зависи от предвидената инвестиция, достъп до гориво, честота на използване. Бензиновите генератори са по-често използвани за мощности до 10 kW, предимно за портативни решения. Дизеловите се използват предимно за по-големи мощности и за стационарни решения.
Как да изберем правилния генератор
Еднакво зле влияят на характеристиките както работа при претоварване, така и продължителна работа под товар под 30% от номиналната му мощност. Общата мощност се изчислява като сбор от сумарната мощност свързани към генератора.
Друг важен фактор е внимателно вникване в каталожно предоставените данни от производителя за активната и пълната мощност на генератора (kVa kW).
Активната мощност е мощността, която генераторът е способен да произведе теоретически при идеално активни товари, а пълната е мощността, която реално могат да употребят консуматорите. За стандартна електроразпределителна мрежа, нормален фактор на мощността е 0,8. т.е. активната мощност в kVA е произведение на фактора на мощността и пълната мощност (cosf X S kVA).
Stand by и Prime мощност
“Stand by” мощност: Максималната разполагаема мощност, която генераторът може да отдава в период на прекъсване на основното захранване или под режим на тест до 500 часа годишно – 100% за 25 часа годишно, 90% за 200 часа годишно. Претоварването на мощността на “stand by” не се допуска. Производителите посочват мощността на “stand by” тогава, когато генераторът е предвиден за резервиране на основното захранване.
“Prime” мощност: Това е максималната мощност, която генераторът може да отдава при променлив товар за неограничено време. Допустимо е претоварване до 10%. Обикновено избираме по „prime” мощност, когато генераторът е предвиден да работи като основен захранващ източник.